W zdrowym ciele, zdrowy duch!

Tajemnica dobrego wyglądu nie polega tylko na zabiegach kosmetycznych, bardzo ważne jest zdrowe odżywianie i dostarczenie organizmowi odpowiednich witamin.

Zdrowa, zrównoważona i urozmaicona dieta sprawi, że twoje włosy będą lśniące, skóra promienna i gładka, a włosy gęste.

Wpływ na to mają  przede wszystkim prowitamina A, witamina E oraz witaminy z grupy B.

Prowitamina A (beta karoten) sprzyja regeneracji komórek, utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry i zapobiega jej rogowaceniu.  Duże ilości prowitaminy A zawierają: szpinak, zielona sałata, marchew, fasolka szparagowa, zielony groszek, dynia, cykoria, kabaczki, pomidory. Morele, brzoskwinie, awokado i oliwki.
Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zapewnia dobrą kondycję włosów, poprawia ukrwienie skóry i jej ładny koloryt.
znajdziemy ją w wątróbce, chudym mięsie, rybach, warzywach strączkowych. drożdżach, orzechach, migdałach, mleku, pełnym ziarnie, grzybach.
Witamina B6 (pirydoksyna) reguluje pracę gruczołów łojowych i zapobiega wypadaniu włosów. Znajdziesz ją w bananach, awokado, kapuście, kalafiorze, groszku, fasoli, ziemniakach, ziarnach zbóż i orzechach, drobiu (wątróbka), rybach (świeży łosoś i tuńczyk, sardynki) oraz odtłuszczonym mleku.

Witamina B9 (kwas foliowy) regeneruje komórki skóry i chroni ją przed wpływem czynników zewnętrznych;
fasolka szparagowa, kapusta, szparagi, sałata, brukselka, brokuły, szpinak, banany, wątróbka (kurza i cielęca) w  jajkach (w żółtku), ziarnach zbóż, tuńczyku, zielone warzywa.

Witamina C znalazła zastosowanie w kosmetyce, ponieważ, jako silny przeciwutleniacz, zwalcza wolne rodniki, które odpowiadają za proces starzenia się skóry. Witamina C uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne. Duża ilość tej witaminy znajduje się w jabłkach, cytrusach i czarnej porzeczce .

Bardzo ważną rolę w organizmie odgrywa też cynk–  jest mikroelementem, który wpływa na wygląd skóry oraz stan włosów i paznokci. Przyspiesza gojenie się ran, łagodzi podrażnienia skóry. Jest skuteczny w leczeniu trądziku młodzieńczego i różowatego, poparzeń, wyprysków, łuszczycy. Cynk znajduje się w wielu produktach spożywczych np. mleko, jaja, krewetki, orzechy, chleb pełnoziarnisty, czerwone mięso, kiełki i otręby, kasza gryczana, wieprzowina.

W kolejnej części opiszę znaczenie  minerałów i oczyszczanie organizmu z toksyn.Zapraszam do lektury.

 

Renta Brzezińska – kosmetyczka boleslavia beauty